miks tarbida mett?

11 viisi, kuidas mesi sinu tervist parandab

honey, spoon, goldenMesi on väga rikas oma vitamiinide ning muude väärtuslike ainete poolest, tuntud haiguste peletaja ning aktiivse eluea pikendajana. Ent mesi aitab ka kaalu langetada ning haavu ravida.

Et mee väärtus säiliks, tuleb vältida selle kuumutamist üle 40 kraadi, samuti ei tohi mett panna külmkappi. Mee pikemaks säilitamiseks tuleb seda hoida kuivas ja jahedas ruumis. Arheoloogilised kaevamised Egiptuses (surnukambrites oli vaase meega) on näidanud, et õigel hoidmisel säilitab mesi oma lõhna- ja maitseomadused ka tuhandete aastate jooksul. Mesi on nende aastatuhandete vältel tõepoolest tõeliselt laialdast kasutust leidnud imevahend. Teda sobib tarvitada:

  1. Magustajana — suhkrut saab asendada meega paljudes toitudes ja jookides. Mesi sisaldab umbes 69% ulatuses glükoosi ja fruktoosi, võimaldades kasutada seda magustajana.
  2. Energiaallikana — mett kasutatakse ka energiaallikana, kuna see sisaldab ühes teelusikatäies umbes 64 kilokalorit. Üks teelusikatäis suhkrut annab umbe 5o kilokalorit. Samas suudab ka väga tundlik kõht muuta mees olevad suhkrud glükoosiks, mis teeb mee kergesti seeditavaks. Kui tunned ennast hommikul väsinu ja letargilisena, siis selle asemel, et võtta energiajooki või kohvi, proovi mett. Pane seda kas röstsaiale või asenda suhkur oma hommikutees meega. Kui lastel on koolis raske hakkama saada, tasub ka neile teha päevaks kaasa mõned meesaiad.
  3. Kaalu alandajana — kuigi mees on rohkem kaloreid kui suhkrus, aitab sooja veega segatud mesi lagundada kehas talletunud rasvu. Samuti aitab mee ja sidruni ning mee ja kardemoni vesi vähendada kehakaalu.
  4. Kehaliste võimete arendajana — viimased uuringud on näidanud, et mesi on suurepärane abimees sportlike võimete parandamises. Ta aitab hoida keha veresuhkru taset, taastada lihaste energiat ja glükogeeni taset peale trenni. Enne treeningut soovitatakse süüa üks lusikatäis mett, et jätkuks rohkem jaksu aktiivseks tegevuseks.
  5. Vitamiinide ja mineraalide allikana — mesi sisaldab endas erinevaid vitamiine ja mineraale. Nende koostis sõltub õitest, kust mesi on korjatud.
  6. Antibakteriaalsete omadustega antiseptikuna — mett võib kasutada antiseptikuna, kuna ta omab anti-bakteriaalseid omadusi.
  7. Antioksüdandina — mesi sisaldab aineid, mis on efektiivsed vabade radikaalide eemaldajad meie kehas. Selle tulemusena paraneb ka meie immuunsüsteem.
  8. Haavade parandajana — tänu anti-mikroobsetele omadustele parandab mesi halvasti paranevate haavade lõhna ja kiirendab paranemise protsessi stimuleerides kudesid haava piirkonnas.
  9. Külmetushaiguste vastu — külmetuse korral määri mett varvaste vahele. See aitab efektiivselt külmetuse vastu ja tugevdab immuunsüsteemi üldiselt.
  10. Meemaskina — mesi on kasulik näonahale, pehmendades ja puhastades seda. Kui mett on rohkem, võib teha kogu keha meemaski — see mõjub hästi nii nahale kui kogu organismi immuunsüsteemile.
  11. Saunas leili võttes — määri kogu keha meega. Tulemuseks on pehme nahk ja tugev tervis.

Külmetumise asendamatu kiirravimina on mesi ammu tuntud. Ta tugevdab organismi, ergutab immuunsüsteemi töölehakkamist ning toetab keha põletikega võitlemisel. Tervise seisukoha pealt on meel aga veel teisigi kasutegureid. Ta ei lase vere suhkrutasemel liiga kõrgele kerkida, rahuldades samas väga hästi organismi magusavajaduse. Samuti ei koorma ta neere, toimib kerge lahtistina ning omab rahustavat mõju. Kurguhaiguste puhul mee antimikroobsed omadused mitte ainult ei leevenda karedat kurku, vaid tapavad ka põletikku tekitada võivaid baktereid. Välispidiselt kasutatakse mett edukalt haavaravis. Mee antiseptilised omadused takistavad teatud bakterite kasvu ning aitavad hoida väliseid haavu puhtana ning takistada põletike teket. Samuti toimib mesi kergemate põletuste esmaabina, kuna tal on omadus imada õhust niiskust ning toetada seeläbi kahjustunud naha paranemist.

glass, herb, food
Maitsev ja tervendav ning haigusi peletav retsept

Toniseeriv ingverimesi

  • 2 dl mett
  • 2 tl jahvatatud ingverit (võid asendada kuivatatud piparmündiga)
  • 4 kuivatatud ja hakitud aprikoosi
  • 1 dl kreeka pähkleid

Sega kõik ained kokku ja säilita toatemperatuuril kaanega purgis. Võta magusaisu ja käheda kurgu puhul teelusikatäie kaupa.

Laste jaoks võid ingverikogust vähendada poole võrra ja lisada sarapuupähkleid.

Piparmündi kasutamisel saad rahustava meesegu.

Ja miks mitte väike vitamiinipomm
Astelpaju-meejook
  •  ½ l astelpajumahla
  •  ½ l vett
  • 2–3 sl mett

Kuumutage mahl koos veega keemiseni, laske sel veidi jahtuda, siis segage meega. Jook seisab jahedas kohas hoituna tarvitamiskõlblik paar päeva.

Kui teete jooki suuremas koguses, valage see kohe pärast meega segamist pudelitesse, sulgege need õhukindlalt ja säilitage külmas.

Veel paar kasulikku nippi
  1. Mesi haavahoolduses: See, mis toimis muistsete egiptlaste jaoks, toimib ka tänapäeval. Mee looduslikud antibakteriaalsed omadused teevad sellest käepärase vahendi lõikehaavade, kriimustuste või põletuste kiireks ravitsemiseks. Peske viga saanud kehapiirkond jaheda vee ja seebiga, patsutage kuivaks ja katke õhukese meekihiga.
  2. Sooleparasiitide väljaajamine: Segage kokku üks osa vett, üks osa äädikat ja üks osa mett ning kallake kurku.Maitse pole sellisel kokteilil küll hea, kuid kergest parasiitnakkusest võib see siiski terveks ravida. Kui sümptomid siiski ei kao, pöörduge kindlasti arstile – vajate ilmselt kangemaid ravimeid.
food, fruits, berries
  1. Kiire pohmelliravim: Mees on palju fruktoosi, mis kiirendab alkoholi ainevahetust. Kui pea peoõhtule järgneval hommikul lõhub, pistke lusikatäis mett põske. Eriti mõistlik on mett manustada sooja teega, kuna vedelikupuuduse likvideerimine aitab samuti organismil taastuda.
  2. Kooriv mask ja vinniravim:  Mesi on looduslikult kooriva toimega ning mõjub seetõttu näonahale väga hästi. Naha pehmendamiseks peske nägu mee ja sooja veega. Mesi on ka tõhus kodune akneravim. Tupsutage mett vistrikutele, laske pool tundi seista ja loputage õrnalt maha. Jonnakamate vinnide tõrjumiseks korrake protseduuri mitu korda.
  3. Energiapomm: Valmistute spordivõistluseks? Põsetäis mett annab hädavajalikku lisaenergiat. Teaduslikud uuringud on näinud, et mesi võib sportlaste tulemusi parendada.
  1. Hea une saladus: Soolaga maitsestatud mesi aitab kahandada uinumist raskendavate stressihormoonide taset organismis. Kui teid vaevab unetus, määrige veidi soolast mett keelele ja vaadake, kas see aitab teil enne magamaminekut paremini lõdvestuda. Kogus ei pea üldse suur olema!
  1. Juuksepalsam: Juukseotstele määritud mesi ennetab otste ülemäärast kähardumist ja lõhenemist. Juuste loputamine meeveega muudab need läikivamaks. Teie juuksed veel tänavad teid selle eest!